Oskrba travnika zahteva od nas nekaj časa in tudi denarnih sredstev. Če pravilno skrbimo za našo zelenico, se nam bo to večkrat poplačalo. Na voljo bomo imeli čudovito zeleno površino, kjer se bodo lahko igrali otroci, bomo lahko počivali ali uživali v drugih aktivnostih. Obenem pa bo naša posest oziroma nepremičnina izgledala čudovito. Ključno je, da uporabljamo gnojilo za travo, ki je neprecenljivo hranilo za vso zeleno površino, ki si jo lastimo. Zato je pomembno, da se zavedamo prednosti, ki jih pridobimo, če travniku nudimo kakovostna hranila.
Kazalo strani:
Gnojilo za travo omogoča čudovit izgled travnika
Čudovit travnik nikoli ne nastane sam po sebi. Za doseganje izvrstnega izgleda je potrebno nekaj pozornosti in skrbnosti. Veliko prednosti nam doprinese kakovostno gnojilo za travo, saj omogoča primerno rast, obrambo pred paraziti in lepšo obarvanost travnika. To je ključna sestavina za vse zelene površine, ne glede na podnebje, vrsto zemlje in druge elemente, ki se nahajajo v okolju.
Današnja gnojila za travo so po domače rečeno visoko-kakovostna hranila posebej sestavljena za ohranjanje najboljšega zdravja zemlje in tudi trave. Vsebujejo izbrane elemente, kot so fosfor, kalij, magnezij, dušik in podobno.
Zdrava trava z manj plevela
Moderna tehnologija v kmetijstvu, poljedelstvu in vrtnarstvu je omogočila, da je dandanes mnogo lažje oskrbeti številne rastline.
To še posebej velja za gnojila za travo, ki poleg hranil vsebujejo tudi razne zaščitne elemente. Tako je mogoče hitro povrniti sijaj manjšim ali večjim travnikom, ne da bi bilo potrebno vložiti ogromno količino finančnih sredstev v regeneracijo celotne zelene površine.
Močan in zdrav travnik je veliko bolj sposoben se ubraniti rasti plevela. S tem je mišljeno to, da zaradi svoje gostote ne dovoli plevelu, da bi pričel rasti med rezili trave. To je izredno pomembno, saj plevel odvzema ključna hranila iz zemlje in s tem oslabi rast ostalih rastlin. Če ga je preveč, pa lahko pride tudi do odmiranja rastlin kot tudi hitrega poslabšanja kakovosti zemlje.
Preprečevanje bolezni travnika
Vsaka rastlina je do določene mere izpostavljena številnim boleznim. Načeloma je tako, da so bolezni pogosto posledica neprimernih razmer v katerih se nahaja določena rastlina. Z uporabo gnojil za travo je mogoče močno omejiti pojav in razvoj raznih bolezni. To pa zato, ker je močna in zdrava trava veliko bolj odporna in se lahko sama ubrani pojava oziroma razmer, ki so idealna za nastanek bolezni.
Preprečevanje bolezni, rasti plevela in drugih neželenih pojavov tudi zaščiti zemljo. Če je zemlja zastrupljena ali ji manjka ključnih hranil, lahko prične trava hitro odmirati. Tako se ustvarijo zelo dobre razmere za naselitev parazitov in drugih elementov, ki škodujejo zdravju celotnega travnika.
Seme za travo ustvari čudovit travnik
Občutka lepote in prestiža, ki ju ustvari sijoč travnik sta neprecenljiva. Priporočeno je, da uporabljamo seme za travo, če želimo doseči najboljše rezultate.
Uporabimo jih lahko, če travnik ni v preveč slabem stanju, za izboljšanje njegove kakovosti. To seveda velja v primeru, da je travnik že posajen in želimo ojačati njegovo gostoto s svežimi semeni za travo, ki jih uporabimo na golih ali slabo poraščenih delih zemlje.
Strokovnjaki priporočajo, da uporabimo semena za travo v primerih, ko se na celotni površini travnika ne nahaja več kot 30-40% plevela. Tako bomo ojačali celotno strukturo travnika in omogočili ponovno rast trave. Seveda je pomembno, da travnik tudi primerno oskrbimo s hranili, ki jih potrebuje za svojo rast.
Seme za travo zaščiti zemljo
Dandanes poznamo več načinov sajenja trave. Za zemljo so daleč najbolj prijazna semena za travo, saj ne vsebujejo škodljivih sestavin. Obenem pa varujejo zemljo pred erozijo, boleznimi, vetrom in vodo. Ker so semena zakoreninijo globoko v zemljo, jo s tem ščitijo pred naravnimi elementi, kot tudi paraziti in boleznimi. Tako se močno izboljša kakovost zemlje, kar ima številne prednosti.
Na voljo imamo tudi seme za travo, ki sestoji iz različnih vrst trave. Uporabno je predvsem za okolja, kjer je vreme zelo raznoliko in želimo travnik, ki je odporen na številne naravne elemente.
Sejanje trave na odmrle dele travnika
Skoraj vsakemu lastniku travnika se je že kdaj zgodilo, da je trava pričela odmirati na enem ali več delih površine zemlje. Za omenjen pojav so lahko zadolženi številni dejavniki, kot so prevelika količina vlage, slaba kakovost zemlje in paraziti.
V primeru, da zemlja ni preveč slabe kakovosti, lahko seme za travo posadimo na odmrle dele travnika. Tako bomo zagotovili hitro rast trave in povrnitev sijaja ter celovitega izgleda celotnega travnika.
Ključno je, da vedno uporabljamo kakovostno gnojilo za travo, saj tako zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje. Obenem pa bo zemlja tudi boljše kakovosti, saj jo bo travnik varoval pred izsušitvijo in drugimi nezaželenimi elementi.
Članki iz iste kategorije:
- Ključ rodovitnosti je tudi kakovostno gnojilo
- Kosilnica na nitko je ena od najbolj vsestranskih vrtnih orodij
- Profesionalna pomoč starejšim na domu ob odsotnosti svojcev
- Primerna kosilnica vam olajša vzdrževanje zelenice
- Poceni prenova kopalnice
- Praznjenje greznic in malih čistilnih naprav v gospodinjstvu.
- Čiščenje odpadnih voda – male čistilne naprave